¼ akcji BASF w rękach inwestorów indywidualnych

Inwestorzy indywidualni stanowią niezawodną i stabilną bazę akcjonariuszy. Zazwyczaj inwestują mniej, ale pozostają w inwestycji nawet w trudniejszych czasach dla spółki. Interesuje ich głównie dywidenda oraz inwestowanie długoterminowe.

Andrea Wentscher

Rozmowa z Andreą Wentscher, Menadżerem ds. Relacji Inwestorskich w BASF SE.

 

Michał Masłowski, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Czy w Niemczech inwestorzy indywidualni są aktywni? Czy ich liczba z roku na rok spada, czy wzrasta?

 

Andrea Wentscher, BASF SE: W ciągu ostatnich lat, liczba inwestorów indywidualnych w Niemczech spada. Tak jak podaje DAI (przyp. red.: niemiecki odpowiednik KDPW), w 2014 r. jedynie 8,4 mln inwestorów indywidualnych (13% społeczeństwa) podejmowało jakieś działania na rynku kapitałowym. Zainteresowanie inwestowaniem na giełdzie osiągnęło swój kulminacyjny punkt w 2001 roku, kiedy to liczba inwestorów osiągnęła 12,9 mln osób. W tym liczone były osoby inwestujące zarówno bezpośrednio w akcje, jak i w fundusze.

 

Dlaczego w BASF inwestorzy indywidualni są tak ważni?

Inwestorzy indywidualni stanowią niezawodną i stabilną bazę akcjonariuszy. Zazwyczaj inwestują mniej, ale pozostają w inwestycji nawet w trudniejszych czasach dla spółki. Interesuje ich głównie dywidenda oraz inwestowanie długoterminowe.

 

Jak dużo inwestorów indywidualnych posiada BASF? Jak ich liczba zmieniała się w ciągu ostatnich lat?

W BASF jesteśmy dumni z tego, że 25% naszych akcji jest w rękach inwestorów indywidualnych. Tak wysoka liczba drobnych inwestorów nie zmieniła się od ponad 15 lat. Z liczbą ponad 400 000 akcjonariuszy, BASF jest największą spółką publiczną w Niemczech z tak wysoką płynnością.

 

Jakie inicjatywy podejmuje BASF, aby utrzymać taką liczbę drobnych akcjonariuszy i zachęcić ich do trzymania akcji?

W BASF nie mamy dedykowanych działań względem inwestorów indywidualnych. Natomiast jako spółka oferujemy długoterminową strategię, oraz unikalną pozycję lidera przemysłu chemicznego.

 

Jakich narzędzi używa dział IR, aby komunikować się z inwestorem indywidualnym?

Skupiamy się na dwóch kanałach komunikacji. Są to sekcja relacji inwestorskich na stronie internetowej spółki oraz prezentacje, które przygotowujemy specjalnie dla inwestorów indywidualnych.

Strona internetowa spółki oferuje szereg narzędzi np. nasz wykres kursu akcji , naszą interaktywną analizę danych, czy nasz newsletter IR. Nasza strona dostępna jest 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu i zawiera wszystkie istotne dla rynku kapitałowego informacje. Na stronie zamieszczamy również webcasty naszych głównych wydarzeń dla inwestorów indywidualnych oraz nasze wszystkie prezentacje inwestorskie. Dodatkowo, BASF realizuje około 10 wydarzeń rocznie skierowanych do drobnych akcjonariuszy. Spotkania organizowane są w całym kraju, gdzie na każdym spotkaniu pojawia się około 200 inwestorów indywidualnych. Dzięki temu mamy pewność, że otrzymujemy wartościowe informacje od tej grupy inwestorów, która jest dla nas bardzo istotna.

 

Czy może Pani podać nam jakieś liczby, na przykład ilu inwestorów indywidualnych uczestniczy w zwyczajnym walnym zgromadzeniu?

Co roku na ZWZ gościmy około 6000 inwestorów indywidualnych. Ponieważ w siedzibie spółki nie możemy pomieścić tylu gości, nasze doroczne spotkanie akcjonariuszy organizujemy w CC Congress Center Rosengarten w Meinheim, w pobliżu Ludwigshafen.

 

Andrea Wentscher jest Menadżerem ds. Relacji Inwestorskich w BASF SE, gdzie jej główny zakres obowiązków obejmuje komunikację z inwestorami detalicznymi, a także działalność Zespołu ds. Relacji Inwestorskich w zakresie kontaktu z mediami internetowymi i społecznymi. Andrea rozpoczęła pracę w Zespole ds. Relacji Inwestorskich BASF w roku 2001 po ośmiu latach doświadczenia operacyjnego w firmie. BASF ma ponad 400.000 inwestorów detalicznych, którzy posiadają 25 procent udziałów BASF. W roku 2008, firma BASF podjęła decyzję o utworzeniu jednostki przeznaczonej do kontaktów z inwestorami detalicznymi. Od tego czasu, Andrea Wentscher prezentuje historię BASF na rynku kapitałowym na ponad 10 imprezach rocznie w Niemczech, w celu utrzymania bliskich relacji z tą cenną grupą docelową. W 2013 r. członkowie niemieckiego stowarzyszenia inwestorów detalicznych DSW (Deutsche Schutzvereinigung für Wertpapierbesitz) nazwali akcje BASF “Ulubionymi Akcjami w Niemczech”.

 

Organizator:
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Program realizowany w ramach
Akcjonariat Obywatelski
Partner programu:
KDPW
Instytucje wspierające:

GPW SEG IRIP
Patroni medialni:

Dziennik Gazeta Prawna inwestorzy.tv
Kontakt
ul. Świt 79D, 52-225 Wrocław +48 71 332 95 60 biuro@sii.org.pl