Bogdanka zakończyła odwierty badawcze na złożu Ostrów

W komunikacie z dnia 19 lipca 2016 roku Bogdanka poinformowała o zakończeniu prac wiertniczych związanych z realizacją dwóch otworów badawczych w Polu Ostrów, w ramach realizacji koncesji rozpoznawczej na to złoże udzielonej w czerwcu 2014 roku.

W komunikacie z dnia 19 lipca 2016 roku Bogdanka poinformowała o zakończeniu prac wiertniczych związanych z realizacją dwóch otworów badawczych w Polu Ostrów, w ramach realizacji koncesji rozpoznawczej na to złoże udzielonej w czerwcu 2014 roku.

 

Na podstawie przeprowadzonego wiercenia badawczego, LW Bogdanka planuje stworzenie dodatku do dokumentacji geologicznej, opracowanie projektu zagospodarowania złoża Ostrów oraz wystąpienie, w I kw. 2017 roku, do Ministra Środowiska z wnioskiem o udzielenie koncesji wydobywczej dla złoża Ostrów. Prace realizowane były w ramach koncesji rozpoznawczej udzielonej spółce w czerwcu 2014 roku. Łącznie w ramach koncesji wykonano trzy odwierty.

Pozyskanie nowych zasobów operatywnych to jeden ze strategicznych celów spółki. Dzięki uzyskaniu dostępu do zasobów złoża Ostrów, jej zasoby operatywne mogą wzrosnąć o ok. 200-350 mln ton (w zależności od warunków koncesji wydobywczej), wobec ok. 230 mln ton obecnie. Oznacza to możliwość przedłużenia żywotności kopalni z ok. 2042 roku (przy obecnym poziomie wydobycia) do nawet 2080 roku.

Eksploatacja złóż Ostrów może być rozpoczęta w oparciu o obecną infrastrukturę i bez kapitałochłonnej budowy nowych szybów. To z kolei gwarantuje utrzymanie wysokiej efektywności kopalni, w której obecnie wydajność dołowa ponad dwukrotnie przewyższa krajową średnią w górnictwie węgla kamiennego.

„W górnictwie węgla kamiennego nic nie dzieje się z dnia na dzień. Podejmowane dziś działania na rzecz znaczącej rozbudowy zasobów operatywnych mają zabezpieczyć przyszły rozwój Bogdanki i stabilne zaplecze surowcowe dla Grupy Enea. Chcemy przedłużyć żywotność kopalni co najmniej do 2080 roku, zapewniając tym samym miejsca pracy i stabilność zatrudnienia dla kolejnych pokoleń górników, a także wsparcie Bogdanki dla rozwoju społeczności lokalnych i całej Lubelszczyzny w perspektywie kilkudziesięciu lat. Podwojenie zasobów surowca będzie też miało niezwykle istotny wpływ na budowę wartości Spółki dla akcjonariuszy”– powiedział Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

Wykres akcji spółki pokazuje, że pojawiły się mocne sygnały wskazujące zmianę trendu na wzrostowy. Akcje w ostatnim czasie podrożały o ponad 35% pokonując jednocześnie ponad półtoraroczną linię trendu spadkowego oraz linię oporu na poziomie ok. 47 zł. Można także zauważyć, że ostatni dołek zarysował się na poziomie wyższym niż poprzedni.

 

LW Bogdanka - Analiza techniczna | Źródło: Stooq.pl

LW Bogdanka – Analiza techniczna | Źródło: Stooq.pl

 

Organizator:
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Program realizowany w ramach
Akcjonariat Obywatelski
Partner programu:
KDPW
Instytucje wspierające:

GPW SEG IRIP
Patroni medialni:

Dziennik Gazeta Prawna inwestorzy.tv
Kontakt
ul. Świt 79D, 52-225 Wrocław +48 71 332 95 60 biuro@sii.org.pl