Konferencja WallStreet19 za nami

19 edycja konferencji WallStreet dobiegła końca. Przez trzy dni przeszło 1100 uczestników - gości, inwestorów indywidualnych, analityków, ekonomistów i dziennikarzy dyskutowało o kondycji rynku kapitałowego i sytuacji w jego bliższym i dalszym otoczeniu.

19 edycja konferencji WallStreet dobiegła końca. Przez trzy dni przeszło 1100 uczestników – gości, inwestorów indywidualnych, analityków, ekonomistów i dziennikarzy dyskutowało o kondycji rynku kapitałowego i sytuacji w jego bliższym i dalszym otoczeniu. W trakcie konferencji przyznany został także Grupie Azoty tytuł „spółki przyjaznej inwestorom” w ramach projektu 10 na 10.

Tegoroczna edycja konferencji WallStreet spotkała się z rekordowym zainteresowaniem zarówno samych spółek, jak i przede wszystkim inwestorów indywidualnych. Przeszło 1100 osób, które przyjechały do Karpacza miało okazję do wspólnego spotkania z przedstawicielami różnych grup związanych z rynkiem kapitałowym, wymiany poglądów i spostrzeżeń, wysłuchania wielu interesujących wykładów i wzięcia udziału w licznych debatach.

Wśród gości specjalnych tegorocznej konferencji znaleźli się m.in. Zbigniew Jakubas, Zbigniew Jagiełło, Paweł Tamborski, Iwona Sroka, Tomasz Czechowicz czy Marcin Chmielewski. W trakcie WallStreet19 poruszonych zostało wiele istotnych kwestii związanych z funkcjonowaniem rynku kapitałowego w Polsce, kondycji notowanych na GPW spółek oraz przede wszystkim sytuacji inwestorów indywidualnych i spadającej liczby ich udziału w rynku.

Jednym z wygłoszonych w Karpaczu postulatów, który z pewnością ograniczyłby ten proces, a także zachęcił wiele innych osób do bliższego przyjrzenia się rynkowi kapitałowemu i możliwościom jakie oferuje, jest konieczność zniesienia podatku od zysków kapitałowych.

Argumentów za takim rozwiązaniem jest wiele, choć w roku wyborczym będzie niezwykle trudno, aby ewentualne działania przełożyły się na konkretne efekty. Warto jednak kwestię zniesienia tego podatku często opinii publicznej przypominać, ponieważ wobec poprawiających się wskaźników makroekonomicznych, polski budżet będzie mógł sobie pozwolić na zmniejszenie obciążeń fiskalnych. Pytanie czy będzie to powrót do 22-proc. stawki podatku VAT, czy być może właśnie zniesienie podatku od zysków kapitałowych pozostaje otwarte. Prawdę mówiąc, przydałoby się zarówno jedno, jak i drugie.

Drugim, niezwykle istotnym wnioskiem płynącym z tegorocznej edycji konferencji WallStreet jest perspektywa rozwoju zarówno samego rynku kapitałowego, jak i przede wszystkim notowanych na nim spółek.

Wypowiedzi wielu prezesów największych polskich firm i koncernów wskazują, że jako kraj jesteśmy w doskonałym momencie do bardziej dynamicznego rozwoju. Polskie spółki doskonale potrafią odnaleźć się na międzynarodowej arenie i w atmosferze wolniejszego wzrostu gospodarczego. Widać to także na polskiej giełdzie – choć koniunktura na warszawskim parkiecie nie jest w ostatnich tygodniach najlepsza, notowania wielu spółek, w tym także tych, których przedstawiciele byli gośćmi konferencji WallStreet19, zasługują na uwagę inwestorów.

19 edycja konferencji WallStreet była wyjątkowym wydarzeniem, które pokazało przede wszystkim to, że mimo spadającej liczby inwestorów indywidualnych aktywnie funkcjonujących na rynku kapitałowym, wciąż stanowią oni niezwykle istotną jego część, z której zdaniem i liczy się i o której względy zabiega wielu krajowych emitentów.

Organizator:
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Program realizowany w ramach
Akcjonariat Obywatelski
Partner programu:
KDPW
Instytucje wspierające:

GPW SEG IRIP
Patroni medialni:

Dziennik Gazeta Prawna inwestorzy.tv
Kontakt
ul. Świt 79D, 52-225 Wrocław +48 71 332 95 60 biuro@sii.org.pl